


Információk, érdekességek
BCG – a tuberkulózis és a tuberkulózis elleni védőoltás
2015. szeptember 03.
1954 óta minden újszülöttet beoltanak tbc ellen. A tuberkulózis elleni oltóanyag a benne lévő, gyengített baktériumról kapta nevét (BCG/Bacillus Calmette-Guérin), melyet a csecsemők kapnak meg. Az oltottak védetté válnak a fertőzés legsúlyosabb formájával szemben (gümős agyhártyagyulladás és sokgócú gümős tüdőgyulladás).
Mi a tuberkulózis (tbc, gümőkór)?
A tuberkulózis, vagy elterjedt nevén„tbc” olyan idült fertőző betegség, melyet a Mycobacterium tuberculosis nevű baktérium okoz. A kórokozó nyálcseppek révén (köhögés) jut át egyik emberről a másikra, de fertőzött állat tejének fogyasztása is veszélyes lehet.
A szervezet immunológiai állapotától függően a betegség alakulásának több állomása van. A tüdőbe bejutott baktériumok elakadnak a legközelebbi nyirokcsomókban, és ha a szervezet védekezőképessége jó, akkor ott betokolódnak, a nyirokcsomó elmeszesedik, gümő képződik. Ha az immunrendszer legyengül, például más betegségek, alkoholizmus vagy idős kor miatt, akkor a tokból kiszabadulhatnak a baktériumok, és a köpettel a külvilágba juthatnak. A környezetben élők ilyen módon fertőződhetnek. Előfordul, hogy a tbc baktérium elárasztja az egész szervezetet – az agyvelőt, a veséket, a tüdőt és a csontvelőt – és súlyos kórképhez, gyakran halálhoz vezet.
Hazánkban 1953-ban közel 50 ezer megbetegedést észleltek. 1954 óta minden újszülöttet oltanak tbc ellen. Ennek köszönhetően is csökkent az esetszám. Az elmúlt évben kevesebb mint 1000 fő betegedett meg Magyarországon tuberkulózisban.
Így kerülje el a nyári gyomorpanaszokat
2015. augusztus 16.

A hosszú, meleg nyári estéken, strandolás vagy nyaralás alkalmával hajlamosak vagyunk elcsábulni és eltérni mindennapi étkezési szokásainktól. A jóízű nassolásnak azonban megvan az ára: nemcsak az esetleges pluszkilókkal kell számolni, hanem különféle gyomorbántalmakkal is. Egzotikus utazásunkat szintén megkeseríthetik a különféle fertőzésekből fakadó emésztési gondok. Szakértő segítségével jártunk utána, hogyan előzhetjük meg és orvosolhatjuk a bajt.
Puffadás, gyomorgörcsök, emésztési gondok, hasmenés vagy székrekedés – olyan kellemetlenségek ezek, amelyek megzavarhatják a nyaralást, de akár a munkában is hátráltathatnak.
Ha felborul az étkezési menetrend
A gyomorbántalmakat a mindennapos étkezési menetrendünk felborulása is okozhatja, de a közel- és távol-keleti, afrikai, dél-amerikai, földközi-tengeri utazások alkalmával is fokozottan jelentkezhetnek a panaszok. Érdemes ezért odafigyelni, hogy ezeken a helyeken mit és mennyit fogyasztunk.
„Az egzotikus országokban jelentkező gyomorbántalmaknak többféle oka lehet, de leggyakrabban a nem megfelelő higiénia a ludas: fertőző forrást jelent a csapvíz, a mosatlan zöldség, a gyümölcs és a nem kellően megfőzött vagy átsütött étel is” – figyelmeztet dr. Petőházi Melinda belgyógyász szakorvos, aki hozzátette: a megelőzésnek viszonylag egyszerű módjai vannak, amelyeket mindig érdemes betartani.
Dehidratáció fenyegeti a magyar gyerekek ötödét
2015. július 25.
Nem isznak eleget a magyar gyerekek – derül ki egy friss reprezentatív kutatásból. Koncentrációs problémák, rossz közérzet: mindez a csökkent folyadékbevitel miatt is lehet.
Egy felnőtt ember testtömegének mintegy 60%-a víz, amely szervezetünk működéséhez elengedhetetlenül szükséges. Naponta a testünk kb. 2 és fél liter vizet használ fel életfunkcióink fenntartására, így ahhoz, hogy ezt a veszteséget pótolni tudjuk és visszaállítsuk a folyadékegyensúlyt, ugyanennyit kell bevinnünk a szervezetünkbe.
Napi másfél liter víz a vizelettel, két deciliter a salakanyagokkal távozik a testünkből, 4-4 deciliter pedig a légzéssel és verejték útján ürül ki a szervezetből.
Az eltávozott folyadék pótlásának legideálisabb forrása a víz (pl. forrásvíz vagy ásványvíz), hisz energiamentes, könnyen hozzáférhető, így fogyasztásával kiegyensúlyozottan és hatékonyan pótoljuk a szükséges folyadékmennyiséget.
A gyerekek kellő mennyiségű és rendszerességű folyadékbevitele a felnőttekénél is sokkal fontosabb, aminek egyik oka, hogy testtömegükhöz képest nagyobb a testfelületük, így több víz párolog el a bőrükön keresztül.
A gyerekeknek gyakran annak ellenére sem jut eszükbe inni, hogy szomjúságot éreznek.
A nyár árnyékos oldalai
2015. július 22.
A nyárról a legtöbb embernek a kikapcsolódás, a felhőtlen pihenés jut az eszébe. Sajnos azonban néhány kórkép ebben az időszakban is borússá teheti a vakációt – az egyébként egészséges egyéneknél is. A leggyakoribb, a vakációzók kikapcsolódását megzavaró betegségek a hasmenéses kórképek, valamint az alsó húgyúti fertőzések. Ezek megelőzése kellemetlen napoktól óvja meg a pihenni vágyókat.
Utazók és a hasmenés
Utazások alkalmával gyakori jelenség, hogy a megérkezést követően a vakációzónál néhány napon belül hasmenéses panaszok alakulnak ki. Különösen egzotikus országokba, illetve olyan helyekre történő utazáskor fordulhatnak elő, ahol a higiénés körülmények kívánnivalót hagynak maguk után. Természetesen hasonló panaszok előfordulnak nem megfelelő vízminőségű strandokon történő fürdőzések után.
A tünetekért számos mikroorganizmus tehető felelőssé. Ilyenek az Escherichia coli, a Salmonella, a Shigella, a Campylobacter baktériumtörzsek, vagy pl. az ún. Norwalk vírus. Hányinger, hányás, görcsös hasi fájdalmak, gyakori híg székletürítés, láz, gyengeség a leggyakoribb, a fertőzés hatására fellépő szimptóma.
Veszélyes csípések a strandon is!
2015. július 21.
A tavaszi időszakban az időjárás kedvező feltételeket teremtett a vérszívók túléléséhez és nagyarányú elszaporodásukhoz. Mérések támasztják alá, hogy az elmúlt öt év alatt mintegy megtízszereződött a kullancsok száma. A felmérések szerint a kullancsok több mint 50%-a hordoz különféle kórokozókat. A fertőző kullancsok közel 95%-a a Lyme-borreliosis baktériumait.
A nyaralás idején is érdemes odafigyelnünk az olyan, eleinte ártatlannak tűnő rovarcsípésekre, amelyek akár igazi veszélyforrások lehetnek. Sokan azt gondolják, hogy a strand gyepén pihenve csak a nap káros sugarai jelenthetnek veszélyt rá. Sokan nem számolnak a fű fonákján, vagy az árnyékot adó fák lombozatán megbúvó kullancsokra, vagy az új kórokozókat is terjesztő szúnyogokra.
A kullancsok esetében a legnagyobb veszélyt a Lyme-kór jelenti. A Lyme-kór esetében jelenleg nem áll rendelkezésre védőoltás, ezért fontos a korai felismerése és a kezelés haladéktalan megkezdése. A diagnosztizált betegek száma évről évre megtöbbszöröződik.
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...969798...171