Információk, érdekességek

Mindenkit megcsípnek! – A kullancsok nem válogatnak! (1.)

2016. április 16.

kullancsok Az enyhe teleket követő kullancsinvázió miatt egész Európában nő az élősködő okozta megbetegedések száma. 

Az elmúlt évekhez hasonlóan idén tavasszal is kullancsinvázióra számíthatunk, hiszen az enyhe, csapadékos tél kedvezett a többféle betegséget terjesztő élősködőknek. A szakemberek arra figyelmeztetnek, hogy az elszaporodó kullancsok miatt ma már a vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladást (kullancs-encephalitist) és a Lyme-kórt nemcsak az erdőben, hanem szabadtéri sportoláskor a városi parkokban, az óvodai játszótereken is elkaphatják, akik nem védettek. A betegek mintegy 30%-ában súlyos lefolyást mutató kullancs-encephalitis betegség védőoltással megelőzhető, a Lyme-kórt viszont csak a csípés elkerülésével lehet kivédeni. A kullancs-encephalitis elleni oltásokat (ez első két adagot mindenképpen) még a fertőzésveszély-mentes időszakban kell beadatni, azaz az oltási sort célszerű a napokban elkezdeni.

Áprilistól szeptemberig a városi zöldfelületeken is támad a kullancs. Magyarország közepesen fertőzött ország.

  • 2013 óta tavaly volt a legmagasabb a jelentett Lyme-kóros esetek száma (1445) Magyarországon
  • A Lyme-kórt csak a csípés elkerülésével előzhetjük meg. A vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladást (kullancs-encephalitist) védőoltással is meg lehet előzni; a kialakult betegségre nincs célzott terápia
  • Világszerte 10.000-12.000 kullancs-encephalitist jelentenek évente, a WHO szerint a tényleges fertőzések száma lényegesen magasabb
  • A háromadagos alapoltási sort a napokban kell elkezdeni, hogy a kullancsszezonra kialakuljon a védettség
  • Itthon 5-15%-os a kullancs-encephalitis elleni átoltottság, a szomszédos Ausztriában több mint 80%

Lehetőségek a hagyományos allergiateszteken túl

2016. március 28.

A hagyományos allergiatesztek nem mutatják ki mindig pontosan az allergia okát. Az új allergiavizsgálatok már sokkal körültekintőbbek. De fontos a megfelelő szakember felügyelete a pontos diagnózis eldöntéséhez.

 hagyományos allergiateszt

Az allergiás betegségek magas előfordulási gyakorisága miatt a diagnosztikai tesztek iránti lakossági igény is fokozódó méreteket ölt világszerte. A betegek kérésére elvégzett, tünetekkel nem, vagy csak részben alátámasztott panelszűrések, és a sokszor nem is érvényesített (validált) eredmények fokozzák a bizonytalanságot. A laboratóriumi eredmények értékelése is tapasztalatot, megfelelő allergológiai jártasságot igényel. Célszerű szakemberrel elkülöníttetni egy ártalmatlan érzékenységet vagy ál-pozitivitást is a valódi allergiától. Számos negatív következmény, a betegekre nézve gyakran fölösleges vagy éppen káros diéta vagy egyéb életmódbeli megszorítás kerülhető el ezáltal.

Az allergológiai diagnosztika főbb kérdéskörei:

  • Mikor indokolt a tesztelés? Csakis arra jellemző tünetek, klinikai jelek megléte esetén indokolt a tesztelés, allergológiában jártas szakember javaslata alapján.
  • Hogyan végezhető a tesztelés? A vizsgálatokat csak szakmailag elfogadott teszttel ajánlott elvégeztetni. Értékelésük szintén allergológiában jártas szakember feladata.

Gyakran beteg a gyerek? – A szobájában lévő allergének is okozhatják!

2015. december 23.

Az őszi-téli időszakban gyerekeknél nem ritka, hogy akár 5-6 alkalommal is megbetegszenek: torokfájás, nátha, köhögés, esetleg láz jelentkezik. A szülőknek ilyen esetben érdemes arra is gondolni, hogy a lakás, a gyerekszoba levegője is hozzájárulhat a gyakori betegségekhez. 

Allergiás vagy beteges?

Az óvodás-kisiskolás korú gyerekek napi 9-10 órát, vagy többet is a szobájukban töltenek, az éjszaka folyamán belélegzett levegő minősége ezért fontos, hogy megfelelő legyen – hangsúlyozza dr. Somogyi Éva csecsemő-és gyermekgyógyász, gyermektüdőgyógyász, a Budai Allergiaközpont orvosa. A doktornő szerint különösen a levegőben lévő allergének jelenléte okoz gondot. Ilyen esetben a gyakran beteg, elhúzódó orrdugulástól, köhögéstől szenvedő gyereknél többnyire csak későn, jó néhány betegség után derül ki, hogy allergiás. „Az allergének folytonos jelenléte ingerli a nyálkahártyát, ezáltal egy állandósult gyulladást képes előidézni. Ebben az állapotban az érzékeny nyálkahártya sokkal sérülékenyebb, nem tudja ellátni megfelelően védő szerepét, a kórokozók könnyebben a szervezetbe jutnak.”

Allergének a lakásban

Téli időszakban elsősorban a lakásban élő háziállatok okozhatnak tüneteket, illetve a fűtési szezonban, ha a meleg mellett a páratartalom is magasabb az ideálisnál, akkor a házi poratka és penészgomba koncentráció is nő, mert a magas páratartalom kedvez az elszaporodásuknak – figyelmeztet dr. Somogyi Éva. „Érdemes allergiára gondolni, ha a gyermek a lakásban gyakran köhög, tüsszög vagy orrdugulásról, orrfolyásról panaszkodik. Mivel a házi poratka fő táplálékát az emberi lehullott hám jelenti, ezért a tünetek főként éjszaka, az ágyban jelentkeznek. A háziporatka bőrtüneteket is okozhat az arra érzékenyeknél. Érdemes ezt is vizsgálni, ha a gyermeken kiütések jelennek meg vagy ekcémás bőrtünetei fokozódnak.”


A csoki is allergizálhat?

2015. december 22.

csoki Az ünnep közeledtével egyre több édesség kerül az asztalra, a gyerekek többségét pedig már a hétvégén is csokoládéval megtömött csomag várta az ablakban. Nem csoda, ha mindezek után sokan hasfájásra, puffadásra panaszkodnak, ám ennek nem feltétlenül csak a túlevés lehet az oka! 

A csokoládé allergia valójában meglehetősen ritka, sokkal valószínűbb, hogy valamilyen más összetevő okozza a panaszokat – magyarázza dr. Hidvégi Edit gasztroenterológus, a Budai Allergiaközpont orvosa.

Mi okozza az allergiát?

„Ha átböngésszük az összetevők listáját, láthatjuk, hogy egy adott termékben a csokoládén kívül több minden található. Allergiás reakciót okozhat a tej, a mogyoró, a tojás és a búza is, de a különböző adalékanyagok, színezékek is kiválthatnak tüneteket.”


Fertőzés vagy allergia is okozhatja a tetoválás utáni tüneteket

2015. október 17.

Ha a tetoválás elkészítését követően sem csillapodik a kezdeti duzzanat, vagy néhány nappal, héttel később irritáció, viszketés, kiütések jelentkeznek az érintett területen, javasolt orvoshoz fordulni. A panaszokat fertőzés, valamelyik festékanyag, vagy a tetoválás egyéb összetevőjével szembeni allergia is okozhatja. 

Fertőzés, vagy allergia?

Allergiát leggyakrabban a vörös színű festék okoz, de előidézheti a festékben lévő tartósítószer is. Az allergiás reakció mellett, szövődményként jelentkezhet fertőzés is, ennek oka általában a nem megfelelő higiéniás körülmények között végzett tetoválás – magyarázza dr. Garaczi Edina bőrgyógyász-allergológus, a Budai Allergiaközpont orvosa. Vannak ugyan szembetűnő különbségek a két szövődmény közt – az allergia inkább helyi tüneteket okoz, a fertőzés gyakran jár lázzal és kiterjedt bőrtünetekkel, duzzanattal – de ennek elbírálását bízzuk inkább szakorvosra, aki a kiváltó oknak megfelelő kezelést fog javasolni.


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...404142...74