Információk, érdekességek

Homeopátiával az őszi bajok ellen

2015. november 17.

Meghűlés, nátha, influenza és természetesen a láz. Mindezek sajnos együtt járnak az ősszel. A homeopátia sokat segíthet, akár önállóan, akár a hagyományos kezelés kiegészítőjeként.

Amit tudni kell a homepátiás szerekről?

  • A homeopátiás szer alkalmazásának kezdetén a tünetek átmenetileg, jellemző módon, enyhénfelerősödhetnek!
  • Amennyiben heveny megbetegedés esetében a homeopátiás szer hat adag után vagy két napon belül nem enyhíti a tüneteket, akkor viszont másik szerre van szükség!
  • Fontos, hogy a szokásos gyógyszeres kezelést senki ne hagyja abba a homeopátiás szer szedése alatt!
  • Mentolos,erős aromájú készítményeket, fogkrémet, kámforos kenőcsöt ne használjon a homeopátiás szer szedésének ideje alatt, és ne tárolja mellettük a készítményeket, mert ezek csökkentik, illetve megszüntethetik a szer hatását!
  • A homeopátiás szerek gyorsítják a gyógyulást és csökkentik a szövődmények kialakulásának kockázatát!
  • A homeopátiás szerek hatásmechanizmusa különbözik az allopátiás gyógyszerekétől, így a kölcsönhatás kockázata nélkül alkalmazhatók egyidejűleg.

A hideg idő egészségkárosító hatása

2015. november 15.

A jó hír, hogy a hideg idő nem kedvez a járványok terjedésének, a rossz viszont az, hogy sok egyéb olyan negatívum van, ami veszélyezteti szervezetünket ezen időszak alatt.

A hideg szempontjából különösen kockázatnak vannak kitéve az idősek és a csecsemők, kisgyermekek. Ez utóbbiak nem is figyelnek erre, illetve nem is tudják felmérni az ezzel járó élethelyzetet, vagy még közölni sem tudják, ha fáznak.

A téli hideg időjárás alatt szinte mindenkit elkap a légúti panaszok valamelyik fajtája. Hajlamosak vagyunk csak a meghűlésre, náthára gondolni, pedig a hideg időszak még egyéb egészségkárosító hatásokkal is fenyegeti a szervezetet. Talán kevéssé gondolunk rá, de a bőrünk védelme is rendkívül fontos.

A bőrtakaró védelmi funkciót tölt be, és ha megsérül, azt a szervezet is megsínyli.

A bőrnek lényeges szerepe van a hőszabályozásban, részt vesz a kiválasztásban, ehhez pedig egészségesnek kell lennie.
Bár csecsemőkorban gondolni kell a megfelelő bőrápolásra, sőt sokkal jobban ki van téve a folyamatos fertőzési lehetőségnek, mert a szervezet védekezőrendszere csak fokozatosan erősödik meg.

A csecsemők, kisgyermekek bőre egyrészt tisztán tartást igényel, másrészt kellő védelmet, nyáron az UV-sugaraktól, télen pedig a hidegtől.


A stresszkezelés már gyermekkortól tanulható

2015. november 02.

stresszkezelés A válások, családi konfliktusok és a növekvő iskolai elvárás miatt nagy nyomás nehezedik a gyerekekre. Ha nem tanítják meg nekik még gyerekkorban, hogyan kezeljék a felmerülő problémákat, könnyen szorongó, depressziós felnőtt válhat belőlük. Ha azonban már a stresszre utaló tünetek jelentkeznek, akkor sem késő segíteni, a stresszkezelésnek ugyanis számos technikája van – hívja fel a figyelmet Major Melinda, a Semmelweis Egyetem I. Sz. Gyermekgyógyászati Klinika Gyermekpszichiátriai Osztályának szakpszichológusa.

A gyerek mint indikátor

Mindenkire máshogy hat a stressz, ám ha hirtelen megváltozik egy gyerek viselkedése, azt komolyan kell venni. Problémát jelez, ha egy szobatiszta gyerek például újra bepisil vagy rosszul alszik, kamaszkorban pedig intő jel lehet az állandó fejfájás, a megváltozott étkezési szokások és a fogyás, valamint azok a rendszeressé váló testi tünetek, amelyek mögött nem áll kimutatható betegség. A családterapeuta szerint a szülőknek mindig érdemes végiggondolniuk azt is, vajon a saját munkahelyi vagy magánéleti feszültségük hogyan hat ki gyermekükre. A gyerekek ugyanis több mindent megéreznek, mint gondolnánk, sőt sok esetben ők a házaspárok problémáinak tünethordozói, megváltozott viselkedésükkel, illetve tünetükkel jelzik, hogy egyensúlyvesztés állt be a család működésében.


Ne stresszelj! – Női egészségvédelem a bajos napokra

2015. október 28.

dolgozó nőA dolgozó nők esetében a menstruációs periódus kezelése még mindig szorongással, félelmekkel terhes. A munkahelyi környezet a mai napig nem tudja a megfelelő módon, a női munkaerőhöz igazítani a munkavégzés tárgyi és mentális környezetét. Ráadásul, a hüvelyflóra azonnal reagál az immunrendszer tartós, stressz előidézte gyengülésére, vagy az olyan rövid ideig tartó stresszhelyzetekre is, mint egy fontos prezentáció, vizsga, vagy a vizsgára felkészülés időszaka. Ilyenkor könnyen felborul a hüvely savas kémhatása. De mit tehetünk az egyensúly megőrzése érdekében?

A ststisztikák tanulságai szerint, kijelenthetjük, hogy a nők csupán egyharmada nem szenved valamilyen nőgyógyászati problémától. A fiatalabb nők közül, általában, a 18-21 éves korosztály számol be a legtöbb panaszról. A leggyakrabban előforduló nőgyógyászati és intimhigiéniás problémák egyik közös tünete a hüvelyfolyás.


Nátha, influenza – Megelőzhető vagy kezelhető étrend-kiegészítőkkel?

2015. október 22.

Az év őszi, téli és tavaszi időszakának is egyik leggyakoribb, legtöbb embert érintő felső légúti megbetegedése a közönséges megfázás (avagy nátha) és az influenza. Habár a két betegség a köztudatban igen szorosan összefonódott, mégis merőben más problémáról van szó. 

Jóllehet az egyszerű nátha és a szövődményektől mentes influenza gyógyítására nem alkalmaznak gyógyszereket, a betegséggel kapcsolatos tünetek enyhítésére számos készítmény elérhető. Bár az étrend-kiegészítők gyógyhatás elérésének céljával nem alkalmazhatók, mégis számos olyan termék található ebben a készítménycsoportban, amelyek előnyösek a megfázásban. Mivel a nátha és influenza lefolyása, szövődményei és veszélyei alapvetően eltérnek, mindenképp érdemes tisztázni a két betegség közti különbséget, hogy a beteg a megfelelő szert és odafigyelést kapja a gyógyszertárban.

Nátha vagy influenza? – Fontos a betegségek elkülönítése

  • A vírusok okozta (adeno- és rhinovírusok) nátha kezdeti tünetei közé tartozik az enyhe- vagy középsúlyos torokfájás, esetleges fejfájás, rossz közérzet, levertség, majd a későbbiekben köhögés, tüsszögés. A betegséget gyakran híg orrfolyás kíséri. A betegség lefolyása alatt láz sok esetben nem, legfeljebb hőemelkedés figyelhető meg. A tünetek normál esetben 5–7 napon belül enyhülnek és megszűnnek. A betegséget ritkán bakteriális felülfertőződés követheti, ami átterjedhet az alsó légutakra, amely esetben érdemes orvosi segítséget kérni (antibiotikumkezelésre csak ilyen esetben van szükség, ugyanis az egyszerű náthát okozó vírusokkal szemben az antibiotikumok hatástalanok).
  • Az influenza, habár a náthához hasonlóan virális eredetű (a betegség kórokozói az influenzavírus változatai), tünetei és lefolyása merőben más. A betegség felső légúti panaszoktól csaknem mentes, hirtelen magas lázzal, fej-, izom- és ízületi fájdalmakkal kezdődik, amelyet rossz közérzet, levertség követ. A betegség tünetei 3–5 napon belül enyhülnek és megszűnnek. Bakteriális felülfertőződés az influenza esetén is előfordulhat. Fontos tudni mindemellett, hogy a betegség tüneteivel rendelkező egyént mindenképp orvoshoz kell irányítani.

További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...949596...171