


Információk, érdekességek
Készülj az influenza ellen!
2014. december 28.
A kezdődő hideg tél kedvez a megfázásnak. Gyakran érezhetjük levertnek, fáradtnak magunkat, aminek a hátterében akár influenza is húzódhat.
Az influenza megbetegedést egy RNS-vírus okozza, amely igen ragályos, emberről emberre terjed orrváladékkal, köhögéssel vagy tüsszögéssel. Mindenkit megbetegíthet, azonban előfordulási gyakorisága gyermekkorban a legmagasabb. A legtöbb embernél a tünetek csak pár napig tartanak, amelyek a következők lehetnek: láz, köhögés, torok-, fej-, izomfájdalom, fáradtság, levertség, orrfolyás, vagy éppen orrdugulás. A tünetek nagyon általánosak, hátterében más megbetegedés is állhat.
Az influenza vírusok az ún. orthomyxoviridae családjába tartózó kórokozók, amelyeknek három alcsoportját különítjük el: az A-t, a B-t és a C-t. Ezek közül leggyakrabban az Influenza A vírus okoz emberben megbetegedést. A vírus mindössze 8 gént kódoló RNS-ből áll, amit kívülről fehérjék burkolnak. Immunológiai szempontból a felszíni fehérjék két alkotóeleme meghatározó jelentőséggel bír: a haemaglutinin (H) és a neuraminidáz (N). Ezek megléte szükséges ahhoz, hogy a vírus a légzőszervünk nyálkahártyáján megtapadjon, majd szaporodjon. A vírus ezen részei nagyon variábilisak, így az influenza A vírusnak rengetek alfaját különböztetjük meg. Mindenki hallott már a híres sertésinfluenzáról vagy H1N1 típusú vírusról. Ennek neve is a vírus speciális alkotóelemeire utal.
Az influenza vírus különösen veszélyes lehet a gyermekekre, a 65 évnél idősebbekre, a terhes nőkre, valamint az immunbetegekre. Náluk az influenza nemcsak egyszerű megfázás képében jelentkezhet, hanem napokig tartó magas lázzal, tüdőgyulladással, vagy akár halállal is járhat. Így fontos hangsúlyozni, hogy az Influenza ellen ma már van megfelelő védőoltás, így az éppen aktuálisan terjedő törzs ellen védettséget élvezhetünk.
Itt a tél, fokozott a veszély a megfázásra
2014. december 12.
A téli hónapokban sohasem lehet kizárni, hogy egy vírus által okozott influenzajárvány szenvedőivé válunk. Az influenzás megbetegedésekről, a viselkedési szabályokról, és azokról a szükséges intézkedésekről, amelyek segítségével csökkenteni lehet saját megfertőződésünknek, és mások megfertőzésének a kockázatát, nagyon sok információnk van. Fontos alapismeret, hogy az emberek között az influenzavírus a köhögésnél, tüsszentésnél és lélegzésnél távozó nyálcseppecskék útján terjed. A fertőzés létrejöhet piszkos felületekkel való érintkezés útján (pl. ajtókilincsek, lépcsőkorlátok, munkafelületek, telefonhallgatók) vagy kézfogás által is. Különösen magas a fertőződés kockázata abban az esetben, ha egy zárt térben több ember tartózkodik (pl. színházban, koncerten és sporteseményeken, mozikban, tömegközlekedési eszközökön vagy kávéházakban). A fertőzés és a fertőzési képesség már 24 órán belül kialakulhat, még az első szimptómák fellépése előtt. Általában a felnőttek 5 napig, a gyermekek pedig 7 napig fertőzők az első tünetek megjelenése után. A betegség körülbelül egy hétig tart, amennyiben nem lépnek fel komplikációk.
A téli időben gyakran vesszük észre magunkon csak az egyszerű náthás megbetegedés kellemetlen tüneteit, mint például a rossz közérzet, fejfájás, orrdugulás, kaparó torok, orrfolyás.
A téli hónapokra jellemző időnként változékony időjárásra főként a gyermekek reagálnak érzékenyen, ezért náluk ilyenkor is magas a náthás-hurutos megbetegedések száma, amire fokozottan kell odafigyelni.Szervezetünk védekezőképessége a fertőzésekkel szemben a ezekben a hónapokban rendkívül alacsony. Ennek oka, hogy a természetes forrásból származó vitamintartalékaink folyamatosan kiürülnek, így ellenálló képességünk fokozatosan csökken.
5 tipp, ami hatásosan csökkentheti a stresszt!
2014. december 10.
A stressz sajnálatos módon sok ember életében mindennapos tényezőnek számít. Rövidtávon is nehéz megküzdeni vele, de ha sokáig fennáll, rendkívül káros hatásai vannak, mind a lelki, mind a testi problémákat figyelembe véve.
Mindannyian tudjuk, hogy az életben folyton vannak hullámvölgyek, az átlagosnál stresszesebb időszakok. Előfordul, hogy besűrűsödik, vagy nehezebbé válik a munka, anyagi problémával, egészségügyi, családi gonddal kell szembenéznünk. Sajnos jellemző az is, hogy a baj nem jár egyedül, ha az élet valamely területén növekszik a stressz faktor, akkor sok esetben másutt is felbukkan valamilyen nehézség. A megoldás keresése közben mindig szerencsés, ha megpróbáljuk a megfelelő módon levezetni a felgyülemlett feszültséget. Egyrészt könnyebb túllendülni a mélypontokon, ha időközben ügyelünk magunkra, másrészt pedig az egészségünket is támogatjuk, ha nem hagyjuk, hogy eluralkodjon rajtunk a stressz.
Át kell gondolni a problémát
Természetesen a stressz kivédésére az a legjobb, ha megszüntetjük a kiváltó okot, de ez azért nem ilyen egyszerű. A legtöbb ember nem fogja csak azért feladni a jól fizető álommunkáját, mert az időnként stresszes, éppen ezért fontos, hogy végiggondoljuk az aktuális stressz faktorokat, ugyanis a legtöbb probléma során két eshetőség van: vagy tudunk rajta változtatni, vagy nem. Ha az elsővel állsunk szemben, akkor az remek, van rá módod, hogy kihozzuk a helyzetből a maximumot, nincs értelme stresszelni. Amennyiben a második ütötte fel a fejét, ismét csak felesleges az aggodalom, ha rajtunk kívül álló okok irányítják a problémát, akkor sok mindent úgyse tudunk tenni. Gondoljuk át, milyen kiutat választhatunk, és tegyük meg a szükséges lépéseket.
7+1 gerincvédő tipp irodában dolgozóknak
2014. november 24.
Az irodai munkát végzők háta az átlagosnál is nagyobb veszélynek van kitéve, hiszen az egész napos ülés következében sokan küszködnek gerincproblémákkal, hátfájdalommal, de az egészségtelen tartásnak súlyosabb következményei is lehetnek. A gerinc egészségéért sokat tudunk tenni még ülőmunka esetén is, ha megfogadjuk Dr. Major Zoltán reumatológus főorvos tanácsait.
Hátfájás, nyakfájás, deréktáji fájdalmak, gerincpanaszok, nyaki mozgás korlátozottsága – ezek mind lehetnek az egészségtelen testtartás következményei és gerincproblémára utaló tünetek is. Fontos odafigyelnünk gerincünk egészségére még akkor is, ha munkánk révén egész napos ülésre, számítógépes munkavégzésre vagyunk kényszerítve, hiszen a hanyag testtartás hosszú távon nemcsak hátfájdalmat, de nyaki és deréktáji problémákat is okozhat. „Tapasztalatunk azt mutatja, hogy sok irodában dolgozó vendég érkezik hozzánk olyan panaszokkal, melyek a legtöbb esetben gerincproblémákkal állnak kapcsolatban a naphosszat tartó ülőmunka következtében. Szerencsére az esetek nagy részében nem súlyosak a problémák, azonban érdemes odafigyelni a gerinc egészségére és hangsúlyt fektetni a gerincproblémák megelőzésére” – mondta el Dr. Major Zoltán, a hévízi NaturMed Hotel Carbona főorvosa. A gerinc egészségének megőrzésére a szakember az alábbiakat tanácsolja.
Erős paprikával a fejfájás kezelésében
2014. november 22.
Napjaink egyik leggyakoribb panasza a fejfájás, amelynek valamely típusában a magyar lakosság közel 50 százaléka érintett. A legismertebb fejfájás, a migrén esetében közel 1.200.000 főre tehető a betegek száma, akiknek akár 21.000.000 rohama lehet évente. A fájdalmak természetes módon történő kezelésére egyre nagyobb igény mutatkozik. Erre kínál megoldást az erős paprikából nyert kapszaicin.
Magyarországon népbetegségnek számít a fejfájás, amelynek valamely típusával közel 5 millió ember küzd naponta. Az elsődleges fejfájások közül legismertebb a migrén, ami a lakosság 6-18%-át érinti. A fejfájások számos gyógyszeres, nem gyógyszeres és kombinált módszerrel kezelhetőek, azonban egyre több esetben mutatkozik igény a fájdalmak természetes hatóanyagokkal történő enyhítésére.
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...101102103...171